Translate

Arşiv

Birsencede En Çok Tıklananlar


Birsenin Mutfağı'nda yayınlanacak yeni yazılar e-mail adresinize gelsin.

web siteleri

BİRSENCE sayfasında ©2008-2015 içinde yayınlanan bütün fotoğrafların, grafiklerin ve yazıların hakları saklıdır. Tamamen, kısmen veya değiştirilerek dahi olsa, izinsiz ve kaynak gösterilmeden, hiçbir yazılı ve dijital medyada yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

Fotoğrafım
klasik terazi burcu...güzelll olan herşeye bayılan,güzelliklerle mutlu olan,herdaim gülümseyen,yemek yapmaya doyamayan çalışan ama daha çok ev hanımı biri birsen...birsence bir prenses ve bir prensin annesi...hayata geçirmeyi çok istediği bir yemek sitesi var ...profilindeki fotoğraf ise tam onu anlatıyor...evindeyken ve yavrularıyla çok mutlu....
Blogger tarafından desteklenmektedir.

21 Eylül 2016

Dondurmanın Bu Faydalarını Biliyor musunuz?

7’den 70’e herkesin çok sevdiği, bademliden çikolatalıya, kiviliden muzluya onlarca çeşidi olan dondurma, yaz aylarında serinlemek için birebir.  
 Bundan 3000 yıl önce Roma İmparator’u Neron tarafından, sadece dağlardaki karı top haline getirip kaplara konulduktan sonra, üstüne bal ve meyve parçaları konularak icat edilen dondurma, zamanla gelişmiş ve pek çok yararı olduğu öğrenilmiştir. Ne kadar büyüklerimiz çok dondurma yeme hasta olursun ya da kışın dondurma yenmez gibi cümleler kursa da dondurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Bu hem lezzetli hem de serinletici tatlı, dondurmanın yararlarına biraz daha yakından bakalım. 
Vitamin deposu ! Çok sevdiğimiz dondurmalar vitamin kaynağı bakımından oldukça zengindir, dondurmanın içinde bazı minerallerin olması da sağlığımız açısından çok faydalıdır. Dondurmanın içerisinde A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini gibi oldukça yararlı vitaminler bulunmaktadır. Ayrıca bildiğiniz üzere dondurma sütten yapıldığı için tam bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum kemikleri ve dişleri güçlendirerek daha sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olur. 
A vitamini, pek çok meyveli dondurmada bulunan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve cilt sorunlarını engelleyen bir vitamindir. Genelde sütlü dondurmalarda bulunmakta olan B6 vitamini, magnezyum ve çinko gibi birçok mineralin vücut içindeki işlevlerine olumlu etki ederek amino asitlerin ince bağırsaktan emiliminde büyük görev almaktadır. Çok sevilen sütlü dondurmalarda bulunan B12 vitamini, protein sentezi, besinlerin vücuda alınması ve doğru bir şekilde sindirilmesi gibi pek çok işlevi kolaylaştırır. Yine meyveli dondurmalarda oldukça bol bulunan C vitamini, iskorbüt hastalığı gibi pek çok hastalığı engeller ve vücut dokusunu sağlamlaştıran proteinler içerir.  Çocuklara sütü sevdirmenin kolay ve lezzetli bir yolu olan sütlü dondurmalar D vitamini bakımından oldukça zengindir. D vitamini,  çocukların vücutlarının büyümesi ve gelişmesi için en gerekli vitaminler arasındadır.  Sinir dokuları, damarlar gibi pek çok özel ve hassas dokuların korunmasın sağlayan ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynayan E vitamini az miktarlarda olsa dahi meyveli dondurmaların faydaları arasındadır.   
Kilo vermede oldukça faydalı ! Damak zevkine önem veren ve formunu korumak isteyenler için oldukça lezzetli bir tatlı. Diğer tatlılarla aynı porsiyon olarak yendiğinde daha az kalori alıyorsunuz. Böylece daha diğer insanlar kilo alırken siz kilo vermiş oluyorsunuz. 
Dondurmanın faydaları saymakla bitmez, tabi ki nereden alındığına çok dikkat edilmeli, bilindik ve lezzetli markaları tercih etmeniz sizin için çok önemli. Sizde dondurmanın faydalarından yararlanmak istiyor, hem lezzetli anlar yaşamak, hem de formunuza dikkat etmek istiyorsanız Cornetto dondurmaları sizin için birebir. Ortalama normal boy bir Cornetto sadece 230 kcal. Bu yazın vazgeçilmezi Oreolu dondurma hakkında bilgiye  Cornetto Oreo Dondurma adresinden ulaşabilirsiniz. Cornetto keyfi marketlerinizdeki dondurma dolabı kadar yakınınızda…

Hiç yorum yok: